Sinüzit nedir ve türleri

Sinüzit nedir?
Özellikle nemli bölgelerde sıkça görülen sinüzit çağımızın üst solunum yolu hastalıkları dalında 1 numara olmaya aday. Biliminsanları bu hastalığı; burun ve göz çevresindeki kemiklerin orta bölümlerinde yer alan boşlukların(sinüsler) burun içinden hava bağlantısı sağladıkları kanallarda iltihaplanmayla ortaya çıkan enfeksiyon olarak tanımlamaktadır. Daha basit bir anlatımla üst solunum yollarının görevini tam olarak yapamaması da diyebiliriz.

 

 

Sinüzit türleri nelerdir?

 

Akut ve kronik olmak üzere iki tip sinüzit çeşidi vardır. Akut sinüzit; nazal burun tıkanıklığı, yeşilimsi veya kanlı burun mukozasının gelmesi, gözlerin etrafında, üst damak veya yanaklarda ağrı, yutak etrafındaki bezlerinde ağrı, başın öne eğildiği durumlarda yüzde basınç hissi gibi belirtiler gösterebilir. İlaç tedavisiyle kısa bir sürede sorun ortadan kalkabilir. Hastalık kişide nadiren görünür. Kronik sinüzit ise; akut sinüzitte söylenen tüm belirtilere sahiptir fakat tedavi süreci daha uzun solukludur ve genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Her yıl belirli dönemlerde mutlaka kendini gösterir.

 

Sinüzitten korunmanın yolları nedir?

  • Burnun kanallarını açık tutmak için mentol, naneyağı ve okaliptuslu su buharı solunumu yapılabilir.
  • Saçların kuru kalmasına dikkat edilir.
  • Rüzgârın doğrudan baş bölgesine gelmemesine dikkat edilmelidir.
  • Nezle, grip gibi hastalıklar geçirirken sigara kesinlikle içilmemelidir.
  • Burun kemik eğrilikleri, burun ve geniz etleri tedavi edilerek solunum akışının normalleşmesi sağlanmalıdır.
  • Isınma ihtiyacında ortamın nem oranına dikkat edilmelidir. Havadaki nem solunumun kalitesi açısından çok önemlidir.

 

Uyarı: Acıkavun vb. gibi zehirli ürünler kesinlikle bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalıdır!

 

Sinüzit tedavi süreçleri nelerdir?

İlaç tedavisi ve cerrahi müdahaleler olmak üzere iki türlüdür

 

İlaç tedavisi, Antibiyotik

Sinüzit belirtisi taşıyan herkesin ilk etapta yapması gereken ilk şey uzman bir doktora başvurmaktır. Basite alınmaması gereken bu hastalık ilerde çok büyük sorunlara sebep olabilir. Doktorların bu hastalığa yaklaşımları genelde aynıdır. Doktorlar ilk olarak röntgen isteyebilirler. Sinüs boşluklarındaki iltihabın geldiği noktayı daha net bir şekilde görüntülemek tedavinin nasıl olacağına karar vermek gibi bir şey. Eğer iltihap yayılmışsa hastanın kan değerlerine, yaşına ve özel durumlarına bakılarak antibiyotik tedavisine başlanır. Antibiyotik tedavisinde mutlaka ilaç eksiksiz olarak bitirilmelidir. Aksi takdirde ilacın etkisi büyük oranda düşmektedir. Antibiyotiğin yanında başka ilaçlarda verilmektedir. Bu ilaçlarda genellikle üst solunum yollarında faydalı olacak türden ilaçlardır. Nazal burun spreyleri, ağrı kesiciler, nefes açıcı spreyler…

 

Sinüs Cerrahi Müdahale

Sinüs kanalları artık tamamen tıkanmışsa ve sinüzit kronik bir hal almışsa bu durumda antibiyotik ya da diğer ilaçların kullanılması çok fazla etkili olmayacaktır. Yapılması gereken son çare; ameliyattır. Basit bir cerrahi operasyonla iltihaplı bölge yabancı dokulardan arındırılır. Sinüs kanal girişleri temizlenir. Burun dokusu kısmen zarar görür. Hasta birkaç güne iyileşip taburcu olabilir. Sonrasında kendini yıllar boyunca dış etkilerden koruması gerekir. Aksi olursa hastalık tekrar nüksedebilir.

 

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren, yeni bir operasyon yöntemi olan sinoplasti hastaların yeni umududur… Sinüs Cerrahi müdahale gibi görünen sinoplasti mevcut sorunu çözümlemede kanalları farklı bir yöntemle açarak farkını ortaya koymaktadır. Temel prensip olarak balon şişirme tekniğiyle sinüs kanallarına doğrudan etki yaparak cerrahi işlem türlerinde yeni bir boyutta yerini aldı.

Balon sinoplasti; burun deliğinden özel mikronluk bir makineyle girilerek tıkanan sinüs kanallarında küçük esnek balonlar şişirilir. Balon şişerken, sinüs kanalları yeniden eski genişliğine döner ve sinüs dokusuna zarar vermeden sinüs duvarları genişletilir. Sonuç olarak bıçaksız, kansız bir operasyonla hastanın üst solunum yollarındaki hava akışı sağlanır.

 

Bazı değerler kaybedilince daha iyi anlaşılır. Sağlık da bunlardan biridir. Kendinize iyi bakın diye boşuna denmiyor.

 

Işık sizinle olsun.
20.05.2017
ByMuDe

 

 

 

 

Previous Post Scope'ta nasıl takipçim olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir