Periscope Yasaklanıyor mu ?

Türkiyedeki faaliyetlerini durdurdu!

Dünya’ya popülerliğini salmış olan periscope’n başı dertte. TÜRSAB tarafından Booking.com’a açılan dava sonucunda Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulduğu açıklanmıştı. Bunun üzerine Türkiye’de hizmet veren Periscope Şirketi tarafından açılan dava sonucunda Periscope’a ihtiyati tedbir uygulaması kararı verildi.

İsim Hakkına Tecavüz

Haber Türk’ün haberine göre, Periscope İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri LTD.ŞTİ’nin, sosyal medya devi Twitter’ın canlı video uygulaması olan Periscope’a açtığı dava sonuçlandı. Periskocope şirketinin isim hakkına tecavüz ettiği gerekçe gösterilerek Periscope’a ihtiyati tedbir uygulanmasına karar verildi. Bu kararla birlikte Periscope mobil uygulamasına, www.periscope.tvinternet sitesine, @periscopeco isimli Twitter kullanıcısına da erişimin engellenmesi ve Periscope’un reklam faaliyetlerinin durdurulması da gündeme geldi.

Davacı şirketin avukatı Gökhan Selamet, Periscope ismini ilk olarak kendilerinin aldığını, Twitter’ın kendilerinden sonra patent enstitüsüne başvurduğunu; buna rağmen Periscope isim hakkının tescil edildiğini belirtti.

Periscope Artık ‘’Scope’’

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan yapılan basın açıklamasına göre, karar 31 Mart 2017’de Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderildi. Kararın uygulamaya koyulmasının ardından canlı video uygulaması marka adını değiştirerek Scope yaptı. Bu değişim, bir mail aracılığıyla kullanıcılara bildirildi. İnternet sitesinin yeni adresi ise, www.prscp.tv oldu.

Bu yaşananlar periscope sohbet odalarında bir kaç canlı yayında da protesto edildi.

‘’ İsmimize dokunmayın ‘’ , ‘’ Benide Dava edin adımı beğenmiyorum ‘’ gibi Başlıklarla sohbet odalarında konu gündeme geldi. Nitekim alınan kararlar kesin, Periscope sohbet odaları kurucuları ise durumu kabullenmiş görünüyor.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Previous Post Elit Sohbet Portalı İle Kızlarla Sohbet!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir