İnsanların özgürlüğü bulabildiği tek yer IRC

Hepimizin gün içinde yapması gereken görevler vardır. Sabah işe giderken arabasını apartman girişine ayarsız biçimde park eden komşumuza günaydın demek vatandaşlık görevimizdir. Bu görevimizi yapmadığımızda kaba, soğuk, itici, kendini beğenmiş vs vs sıfatı alabileceğimizden ötürü konuyla ilgili hazır olan maskemizi hemen takıyoruz. -Oo canım abim günaydın…Bölüm sonu canavarını geçmiş gibi mutlulukla yaşarken sıradaki oyuna dair maskemizi hazırlamaya başlıyoruz.

Yolda, iş yerinde, evde kısacası her yerde bizlerden beklenen rolleri ustalıkla sergiliyoruz. Finlandiyalı bir abimiz IRC’yi(internet relay chat) kurumiçi iletişim gibi bir amaçla kurdu. Bu arkadaşın niyeti iş yerindeki arkadaşlarıyla havadan sudan sohbet etmek gibi bir şeydi. Fakat Khaled Mardam abimiz bunu yapıyorsan hakkını ver deyip MIRC’i tasarlayıp insanlığın hizmetine sunmuştur.

Hatta kendi adının baş harfiyle de m-irc kelimesini oluşturan bu adam yeni bir çağ açmıştır dersek yalan söylemiş olmayız herhalde.

Bir insan yolda hiç tanımadığı birisine selam n’aber derse sizce çok mu kabalaşmış olur? Ya da kalabalık bir grubun içine girip herkese selamlar, tanışabilir miyiz derse alacağı tepki karakol tutanağıyla mı son bulur? Hadi hepsini geçtim lüks bir araba süren bayana yaklaşıp ‘biraz konuşalım mı tatlı bayan’ derse sizce o bayan onu kaç km hızla ezip geçer? İşte bu sayılanların yapılabildiği tek bir yer var; IRC…

İnsanların özgürce yaşayabildiği, kendini güvende hissedebildiği alanlar çok sınırlıdır. Bu özgürlüğün en önemlisi rahatça iletişim kurmaktır. Paylaşmak, konuşmak, dinlemek insanın haz alma noktasında temel bir gereksinimdir. Örneğin herkesin paylaşmak istediği bir sırrı vardır. Gündelik hayatta bir sırrını başkasına anlatabilirsin; güvendiğin kişi de başkasına anlatır. Senin özelin bir anda kamuoyu konusu olabilir. Ya da bir yakınınızla sıradan bir konuyu konuşurken bile sürekli kelimeleri tartarsınız, acaba söylediğimi yanlış anlar mı? Çok mu gereksiz konuştum? Diyalog gerçekleşirken beyin, cümleleri defalarca süzgecinden geçirir, farkında olmadan yorulursunuz. Irc bu noktada enfes bir lezzettir. Hiç tanımadığınız birisine iş yerinden aşık olduğunuz kızı anlatabilirsiniz. Karşılık beklenilmeden dertleşebilirsiniz hem de maskenizi takmadan. Boyunuzun, kilonuzun, cinsiyetinizin IRC’deki karşılığı nickinizin kişilerde oluşturduğu intibahtır, görüştür. Her zaman işler yolunda gitmeyebilir karşı tarafla frekansınızın tutmadığı takdirde de ekranın sağ üst köşesinde yer alan x’imlecine tıklamanız sizi başka diyarlara götüren bir yolculuktur. İnsanların toplumsal statülerinin önemli olmadığı tek yer irc’dir. platformda popüler olmanızın maaş bordronuzla hiçbir ilgisi yoktur, hele de nano teknoloji harikası takım elbiseleriniz hiç değer görmez ama kelimelerin gücünü kullanabiliyorsanız işte o zaman onlarca insan sizinle konuşabilmek için sıra bekler. Irc’de evinizdeyken çizgili pijamalarınızı giyip çay içerken Lord nickiyle efsane bir karakter olabilirsiniz bir anda. Söylediğim gibi kelimeleri dans ettirebilmekte mesele. Karşındaki kişileri zihninin odalarında gezdirebilmekte. İnsanların özgürlüğü bulabildiği tek yer IRC olduğu için 27 senedir hala var ve var olacak. Nice yıllara sohbet.net

Işık IRC’nin üstünde olsun.

14.05.2017

ByMuDe

 

Previous Post Anneler günü için hediye seçimi ve tavsiyeler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir