Akıl oyunları mı, Ayak oyunları mı?

Akıl oyunları mı, Ayak oyunları mı?

“Akılsız başın kahrını ayaklar çeker” sözünü çoğumuz duymuşuzdur. Aslında yüzyıllar boyunca ayaklar hep başın kahrını çekmiştir. Ayaklarını üşütme, bütün bedenin üşür diyen atalarımız ne kadar da haklı. Peki, beden dili konseptini etkileyen yönü nedir ayakların? Yaramazlık yapıp aklını kullanmayan bir öğrenci neden tek ayak üzerinde kara tahtanın önünde bekletilir? Sebep, ayaklar yoluyla akıl tüneline mesajlar göndermek olabilir mi? Bu hareketin doğru olup olmadığını tartışmıyoruz elbette. Bizim açığa çıkarmaya çalıştığımız şey, gizliden gizliye yapılan ayak hareketlerinin ki ben buna ayak oyunları diyorum, ne anlama geldiğini bulup çıkarmak. Örneğin, köpekler bile akıl oyunlarına başvurarak ayak oyunları yaparlar. Mesela, bazen arka ayaklarını geriye uzatarak patinaj yaparlar. Bu bir meydan okumadır. Saldırı atağına hazırlıktır.

Aslında hayvanlar olsun insanlar olsun, farkında olmadan ayaklarıyla birçok mesajlar verirler. İnsanlar bazı olaylar karşısında neden ellerini dizlerine vururlar? Sandalyede veya koltukta oturruken neden ayaklarını sallayan veya titreten insanlara rastlarız? Hayvanlar ölüm esnasında bedenlerinde sadece ayaklarını gererek titretirler. İnsanlar müzik duyduklarında önce ayaklarıyla eşlik ederler. Oturur vaziyette makas gibi yavaşça sağa sola sallanan ayaklar o anki ortamın reddediliş psikolojisini gösterir. Bu hareket gerilim anlamı da taşır. Aşağı yukarı sallanıp ritim tutulan ayak hareketi de bunun tam tersi anlamdadır. Bu ayak hareketi neşeli ruh halini gösterir.

Oturur vaziyette makasa alınan ayaklar, tıpkı kolların kenetlenmesi hareketindeki ifadenin benzeri bir ifadeyi yansıtır. Yani o an söylenenlere kapalılık halidir. Fakat ayaklar çözüldükçe, karşısındakinin söylediklerini dikkate alıyor anlamı çıkar. Kolların kenetlenme hareketi her ne kadar gerilim yansıtmıyor, “ben burada yokum” anlamını ifade ediyorsa da, makasa alınan ayaklar daha çok karşısındakine kayıtsızlığı ifade etmekle birlikte gerilimi de yansıtır.

Konu ilgimizi çektikçe kollarımızın çözüldüğü görülür. Ayaklarımız da böyledir. Sıkcıı bir ortam, neşeli bir ortama dönüştükçe ayaklarımızın çözüldüğü görülür.

Oturur vaziyette ayaklar geniş açıyla açılırsa bu bir göndermedir. Bu hareket “külhan beyi oturuşu” olarak da adlandırılır. Külhan bey Osmanlı döneminde yaşamış gerçek bir kabadayıdır . Osmanlı iç güvenliğini sağlayan inzibatlar bile Külhan ismindeki bu adamdan yaka silkmişler.

Beynimiz ve ayaklarımız arasındaki köprü düz ve engelsizdir. Ayaklardaki palet duygusu yaratan ayakkabılar insanın ruh halin de değiştirir.

Previous Post Cinsel iletişim ve Cinsel tatmin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir